O szkole

Procedury

PROCEDURA  EGZEKWOWANIA OBOWIĄZKU ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO I OBOWIĄZKU SZKOLNEGO

 

Przepisy prawa dotyczące obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2018 poz. 996 ze zm.)

Przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki reguluje  art. 31, 35 i 36 u.p.o., z których wynika, że;

  1. Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia.
  2. Dziecko w wieku 6 lat obowiązane jest odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.
  3. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.
  4. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.
  5. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko do szkoły jeśli dziecko:
    1. korzystało z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
    2. posiada opinię o możliwości podjęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168. Dziecko które zostało wcześniej przyjęte do szkoły podstawowej, jest zwolnione z obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.
  6. Dyrektor szkoły zgodnie z art. 36 ust.4 na wniosek rodziców odracza rozpoczęcie spełnienia obowiązku szkolnego przez dziecko o jeden rok.
  7. Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na podstawie opinii o potrzebie odroczenia obowiązku szkolnego wydaną prze publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną lub niepubliczną założoną zgodnie z art.168.
  8. Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej.
  9. Obowiązek szkolny winien być realizowany odpowiednio w:
    1. przedszkolu,
    2. szkole podstawowej
    3. lub w szczególnie uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zezwolenia poza przedszkolem lub poza szkoła.
  10. Obowiązek szkolny, obowiązek nauki może być realizowany w formie nauczania indywidualnego, realizowania indywidualnego toku lub programu nauki.
  11. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny i obowiązek nauki mogą być spełniane również przez uczęszczanie odpowiednio do przedszkola lub szkoły:     1)   za granicą, w tym na podstawie umów międzynarodowych lub porozumień o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej lub w ramach programów edukacyjnych Unii Europejskiej; 2) przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce.
  12. Za spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki uznaje się również udział dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno –wychowawczych, organizowanych zgodnie z odrębnymi przepisami.
  13. Osoby niebędące obywatelami polskimi, a podlegającymi obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach na warunkach dotyczących obywateli polskich.

 

Niespełnienie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%:

    1. dni zajęć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej lub placówce;
    2. zajęć w przypadku spełniania obowiązku nauki w sposób określony w art. 36 ust. 9 pkt 2 i w przepisach wydanych na podstawie art. 36 ust. 16.

 

Niespełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. art. 42 ust. 1.

Celem niniejszej procedury jest:

  1. Zapewnienie umiejętnych i profesjonalnych działań nauczycieli w przypadku nieobecności ucznia w Szkole.
  2. Zapobieganie przypadkom wagarów szkolnych, unikania przez ucznia wybranych zajęć, nierealizowania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Osoby odpowiedzialne za realizację obowiązku szkolnego ucznia:

  1. Dyrektor
  2. Wychowawca klasy
  3. Pedagog szkolny
  4. Rodzice

 

Działania podejmowane w szkole w ramach procedury

I . Obowiązki rodziców:

  1.  dziecka podlegającego obowiązkowi nauki (art. 40 ust.1 u.p.o.):
  1. dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły;
  2.  zapewnienia regularnego uczęszczania na zajęcia szkolne;
  3. zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowanie się do zajęć;  
  4. informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie których dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 lub 11.
  1. dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego (art. 33 ust.1 u.p.o.):
    1. dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego;
    2. zapewnienia regularnego uczęszczania na zajęcia;
    3. informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie których dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10;
    4. zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 37 ust.1 – w przypadku dziecka realizującego obowiązek poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego.
    5.  Rodzice dziecka realizującego obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 37 ust. 1, są obowiązani do zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w tym zezwoleniu.

 

II . Działania nauczycieli:

  1. Systematyczne, tj. na każdym zajęciu nauczyciel ma obowiązek sprawdzić obecność uczniów/dzieci i udokumentować ten fakt w dzienniku zajęć.
  2. Zgłosić wychowawcy klasy (w przypadku uczniów) fakt unikania przez ucznia określonych zajęć edukacyjnych (nieobecność ucznia w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% zajęć – nieobecność nieusprawiedliwiona).

 

III. Działania podejmowane przez nauczycieli oddziału przedszkolnego

Nauczyciel:

  1. Systematycznie analizuje wpisy w dzienniku dotyczące frekwencji dzieci.2.
  2. Rozpoznaje przyczyny nieobecności, które mogą dotyczyć: choroby, ważnych sytuacji rodzinnych, nieobecności nieuzasadnionych, zaniedbania ze strony rodziców.
  3. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka realizującego roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym trwającej 7 dni roboczych nauczyciel  kontaktuje się telefonicznie z rodzicem. Z rozmowy telefonicznej sporządza notatkę.
  4. W przypadku dalszej nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka na zajęciach oraz braku reakcji ze strony rodziców, nauczyciel sporządza do rodziców pismo, wzywające rodziców do poinformowaniu szkoły o przyczynie niespełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego – wzór pisma, załącznik nr 1.
  5. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka realizującego roczne przygotowanie przedszkolne na zajęciach trwającej 14 dni roboczych nauczyciel ma obowiązek zgłosić ten fakt dyrektorowi szkoły.
  6. Dalsze postępowanie przejmuje dyrektor szkoły.

 

IV. Działania podejmowane przez wychowawcę klasy

Wychowawca:

  1. Systematycznie analizuje wpisy w dzienniku dotyczące frekwencji uczniów.
  2. Rozpoznaje przyczyny nieobecności, które mogą dotyczyć:  choroby, ważnych sytuacji rodzinnych,nieobecności na wybranych zajęciach, wagarów szkolnych.
  3. W przypadku uzyskania przez ucznia 30 godzin nieusprawiedliwionych w miesiącu, bądź nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia trwającej 6 dni roboczych wychowawca informuje rodziców o zaistniałej sytuacji. W tym celu kontaktuje się poprzez dziennik elektroniczny z rodzicem, bądź telefonicznie. Z rozmowy telefonicznej sporządza notatkę.
  4. W przypadku uzyskania przez ucznia 50 godzin nieusprawiedliwionych w miesiącu bądź nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia trwającej 8 dni roboczych i braku reakcji ze strony rodziców, wychowawca informuje pedagoga szkolnego oraz dyrektora szkoły. Wychowawca wzywa rodziców do szkoły celem przeprowadzenia z rodzicami rozmowy.
  5. W przypadku opuszczeniu przez ucznia 70 godzin nieusprawiedliwionych w miesiącu bądź nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia trwającej 9 dni roboczych wychowawca ponownie zgłasza fakt pedagogowi szkolnemu, w celu podjęcia działań w stosunku do rodziców ucznia.
  6. W przypadku uzyskania przez ucznia 90 godzin nieusprawiedliwionych w miesiącu bądź nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia trwającej 11 dni roboczych i wyczerpaniu oddziaływań proceduralnych wychowawca informuje pedagoga szkolnego oraz dyrektora szkoły, którzy podejmują kolejne działania w celu egzekwowania obowiązku szkolnego.
  7. W przypadku czasowej nieobecności pedagoga szkolnego – wychowawca klasy podejmuje wszystkie czynności należące w tym zakresie do pedagoga.

 

V. Działania pedagoga szkolnego

  1. W ciągu pięciu dni roboczych od uzyskania od wychowawcy informacji o powtarzającej się nieobecności ucznia określonej w pkt. IV. 2.2 i 2.3 pedagog szkolny:
  1. przeprowadza rozmowę z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia podczas której zobowiązuje ich do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne,
  2. zobowiązuje ucznia do regularnego uczęszczania na wszystkie zajęcia edukacyjne.
  1. W przypadku uzyskania przez ucznia 50 godzin nieusprawiedliwionych bądź nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia trwającej 8 dni roboczych i braku reakcji ze strony rodziców, po uzyskaniu informacji od wychowawcy sporządza pismo do rodziców i składa je w sekretariacie celem wysłania.
  2. W przypadku opuszczeniu przez ucznia 70 godzin nieusprawiedliwionych w miesiącu bądź nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia trwającej 9 dni roboczych pedagog przygotowuje kolejne pismo do rodziców - upomnienie (w sytuacji, gdy uczeń w dalszym ciągu nie realizuje obowiązku szkolnego).
  3. 4.Równocześnie informuje Sąd Rodzinny o uchylaniu się ucznia od obowiązku szkolnego i wnosi o wgląd w sytuację rodzinną ucznia.
  4. W przypadku uzyskania przez ucznia 90 godzin nieusprawiedliwionych w miesiącu bądź nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia trwającej 11 dni roboczych i wyczerpaniu oddziaływań proceduralnych pedagog szkolny przekazuje wszystkie informacje dotyczące nieobecności ucznia dyrektorowi i przygotowuje wniosek o tytuł wykonawczy dla rodziców dziecka.

 

VI. Działania dyrektora szkoły

Dyrektor:

  1. Kontroluje  spełnianie obowiązku szkolnego w stosunku do uczniów zamieszkujących w obwodzie szkoły przez:
  1. zebranie pisemnych informacji od dyrektorów szkół, którzy przyjęli dziecko spoza obwodu,
  2. zbieranie pisemnych informacji z Wydziału Ewidencji Urzędu Miasta o ruchach migracyjnych dzieci zamieszkujących w obwodzie szkoły,
  3. prowadzenie przez sekretariat szkolny „Księgi ewidencji dzieci”, w której corocznie odnotowuje się informacje o spełnianiu przez dziecko obowiązku nauki,
  4. prowadzenie przez sekretariat szkolny „Księgi uczniów” szkoły.
  1. W przypadku, gdy dziecko nie uczęszcza do szkoły i brak jest informacji o realizacji obowiązku w innej szkole dyrektor sporządza pismo do rodziców z prośbą o informację, gdzie dziecko realizuje obowiązek szkolny – wzór pisma załącznik nr 5
  2. Niespełnianie przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, co oznacza, że na rodziców lub opiekunów dziecka może być nałożona grzywna w celu przymuszenia do spełniania obowiązku szkolnego i nauki.
  3. Po stwierdzeniu niespełniania obowiązku szkolnego przez dziecko, po upomnieniach ustnych, pisemnych wezwaniach rodziców lub opiekunów do szkoły, które nie spowodowały realizacji obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły kieruje do rodziców lub opiekunów dziecka pismo informujące o skierowaniu sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego (art.15 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
  4. W przypadku niezastosowania się rodziców lub opiekunów do wezwania, po upływie wyznaczonego terminu, dyrektor szkoły kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej do organu prowadzącego szkołę (art.20 § 1 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Do wniosku dołącza się tytuł wykonawczy sporządzony zgodnie z art. 27 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz dowód doręczenia upomnienia.
  5. Dalsze postępowanie egzekucyjne przejmuje organ prowadzący szkołę.